10 nejzásadnějších článků roku 2016

Konec roku u každého z nás vyvolává tendence hodnotit své úspěchy či nezdary. Za sebe můžu říct jediné - že rok 2016 byl tím dosud nejvíce hektickým. V jeho průběhu mou "dílnu" opustilo přes 70 článků. Většina z nich byla v češtině, ale světlo světa spatřily i články v anglickém jazyce. Stejně tak podstatnou část z tohoto počtu tvoří rozhovory s osobnostmi, ke kterým vzhlížím, a u každého tázaného si vážím času, který si pro náš rozhovor vyhradil.

Které jsou pro mne osobně ty nejvíce zásadní články tohoto roku?

1) How to improve your vertical jump (bachperformance.com)

Můj první článek napsaný v angličtině, který byl věnován zvyšování výskoku a vyšel na blogu Erica Bacha - rozhodně se ale nejednalo o poslední článek v tomto jazyce. Rok 2017 napoví více.
Přečíst si jej můžete zde

2) Ron McKeefery - CEO Strength Coach (aktin.cz)

Rozhovor s kondičním trenérem světového formátu, který v letech 2008 a 2016 získal ocenění pro nejlepšího trenéra na univerzitní úrovni asociace NSCA, a jehož kniha se stala bestsellerem.

Původní verze zde

Česká verze zde

3) Rozhovory s kondičním trenérem libereckých Tygrů Alešem Pařezem (aktin.cz)

Interview, které vzniklo v době, kdy Liberec suverénně vládl extraligové tabulce a nakonec si i dokráčel pro titul. První rozhovor bez servítek, který zčeřil vody v českém prostředí, a stal se jedním z nejčtenějších článků za dobu existence webu aktin.cz a následující rozhovor o chronické únavě, zanechaly velkou stopu.

První rozhovor si můžete přečíst zde

Rozhovor o chronické únavě naleznete zde

4) Zlepšete svůj výskok (powerful.cz)

Můj první článek, který se objevil v časopise, a to jak v elektronické, tak tištěné verzi. Asi už nikoho nepřekvapí, že byl zaměřen na výskok.

Přečíst si je můžete zde

5) Rozhovor s kondičním trenérem hokejistů Michalem Břetenářem (aktin.cz + lovethegrind.cz)

V podstatě se jedná o rozhovory dva - první z nich vznikl pro aktin.cz, a jelikož jsme našli společné slovo, poskytl tento trenér, mezi jehož svěrence patří například Jiří Hudler nebo Jakub Klepiš, rozhovor i pro tento web. (Mimo jiné je Michal takřka jediným respondentem, na jehož odpovědi není třeba čekat měsíc - čest výjimkám)

Rozhovor pro aktin zde

Rozhovor pro můj Love the Grind zde

6) Cholesterol v potravě - mnoho povyku pro nic (fit-pro.cz)

Po vydání tohoto článku jsem si vykopal zákopy, ve kterých jsem čekal na útoky ze všech stran. Ty však nepřišly a boření mýtů o cholesterolu změnilo mnoha lidem pohled na tuto problematiku.

Přečíst si jej můžete zde

7) 5 nejlepších doplňků stravy pro basketbalisty (lovethegrind.cz)

Potvrdilo se, že téma doplňků stravy jednoduše táhne, tím více ve sportu, u kterého existuje velmi málo rad o optimální suplementaci.

Článek naleznete zde

8) Petr Koukal: Trénoval jsem mezi 4-6 hodinami denně (lovethegrind.cz)

Rozhovor s mužem, který překonal rakovinu, ve kterém však tato nemoc nehrála prim. Bavili jsme se totiž o kondičním tréninku a fyzických vlohách tohoto trojnásobného olympionika.

Rozhovor si můžete přečíst zde

9) Interviews with Josh Bonhotal (lovethegrind.cz)

Další z anglicky psaných článků, které jednoduše stojí za přečtení, pokud je pro vás váš výkon jako sportovců, či vašich svěřenců, podstatný. Kondiční trenér basketbalistů z Purdue University totiž v rozhovorech přinesl velké množství zásadních poznatků.

Část 1 zde
Část 2 zde

10) Frekvence stravování a její efekt na tělesnou kompozici (fit-pro.cz)

Rozbor vlivu množství porcí na naše hubnutí či sportovní cíle za použití studií také zanechal významnou stopu v tomto kalendářním roce.

Přečíst si jej můžete zde

Věřte mi, že bych ve výčtu mohl pokračovat i nadále, protože ke každému článku mám určitý vztah - to by ale článek musel jmenovat "70 nejzásadnějších článků roku 2016" a takový seznam by se nikomu nechtěl ani psát, ani číst (hlavně psát) :)

Chtěl bych vám tímto popřát jen to nejlepší do roku 2017, hodně úspěchů, štěstí, a zdraví, a budu se na vás v tomto roce těšit ať už při osobních setkáních, nebo prostřednictvím článků, kterých bude opět velké množství. 

                                                                                                                 Jakub Kalus


Starší článek Novější článek