Nákupní košík 0

5 nejlepších doplňků stravy pro basketbalisty

Basketbal Výživa

Stejně jako všechny sporty, i basketbal má svá specifika. Jedná se o sport s intenzivními pasážemi a velkými nároky na naši fyzickou připravenost. Pro podávání co nejlepších výkonů se na trhu objevují různé doplňky stravy - některé jsou pro tento sport nevhodné, jiné naopak dokáží přinést užitek. Které to jsou a jak konkrétně dokáží pomoci hráčům basketbalu? To se dočtete na následujících řádcích.

 1) Proteinový přípravek

Tento doplněk stravy nemá sám o sobě žádnou "zázračnou" vlastnost. Jeho cílem je dostat do těla bílkoviny, které jsou potřebné pro ochranu svalové hmoty, její regeneraci po výkonu a tvorbu hmoty nové. Většina hráčů basketbalu má spíše problém s nedostatkem svalstva, než s nadbytkem svalové hmoty, proto jim tento doplněk může pomoci v nabrání potřebných kil.

Jako nejlepší zdroj bílkovin poslouží protein syrovátkový, jak kvůli biologické využitelnosti, chuti, stravitelnosti, tak i ceně. Ideální je vybrat protein takový, který obsahuje okolo 80% bílkovin. Více "koncentrované" proteiny mají zpravidla hořkou chuť, která není lákavá, a hodí se tedy spíše pro někoho, kdo si potřebuje hlídat každý dekagram hmotnosti. Do samotného proteinu je poté vhodné přidat zdroj energie, tedy sacharidy. Nejvhodnější formou těchto sacharidů je maltodextrin, jehož množství si můžete libovolně volit a reagovat tak na potřeby svého organismu - to znamená na tréninkovou zátěž, nechtěné nabírání tuků, či stagnaci naší hmotnosti.

Většině hráčů stačí užívat protein s maltodextrinem po výkonu - protein 30 gramů, maltodextrin 0,8-1,0 g/kg tělesné hmotnosti. U těch, kteří potřebují nabrat velké množství hmoty, může být zařazován i před tréninkem, případně během dne.

 

2) Beta-alanin

Látka s tajemným názvem, ze které se v našem těle tvoří další látka, zvaná karnosin. Ta poté zajišťuje, aby se nám během intenzivního výkonu netvořilo tolik laktátu, a méně se nám překyselovaly svaly. Její funkci oceníme hlavně u posledních opakováních při posilovacích cvicích, poslední rovince u tolik oblíbené pyramidy, či počas intenzivního úseku ve hře - dokážeme tedy odvést více práce ve větší intenzitě

Při podávání této látky se většinou dostavuje zvláštní "šimrání" končetin, či částí obličeje, které spočívá v roztahování cév, na které naše tělo není zvyklé. Jedná se ale o přirozený, a ne ničím nebezpečný stav. 

Optimální příjem je okolo 6 gramů denně, které je vhodné si rozdělit na minimálně 2 dávky - ideálně před tréninkem a po něm.

Pokud potřebujete s doplňky stravy poradit, obraťte se na mne pomocí suplementačního plánu

3) Vitaminy

Pro basketbalisty jsou velmi potřebné 2-3 vitaminy, které si zde popíšeme. Jedná se o vitaminy C,D a E.

Vitamin D je obecně deficientní (nedostatkový) napříč celou populací, kdy jeho dostatečný příjem chybí 70-80% osob. U sportovců tomu není jinak.

Dostatečný příjem tohoto vitaminu je důležitý hlavně v zimním období, jelikož si ho naše tělo dokáže vyrábět ze slunečního záření. A jelikož žijeme na území, kde sluneční svit není po celý rok tak intenzivní, jak bychom si přáli, musíme tento vitamin dodávat pomocí stravy či doplňků.

Z potravy může být vitamin D přijímán z poměrně malého množství zdrojů. Patří sem tresčí játra, vejce a obohacované mléčné výrobky – abyste pokryli potřeby našeho organismu v zimních měsících, museli byste prakticky dennodenně konzumovat nejbohatší zdroj vitaminu D, tedy tresčí játra.

Nedostatek tohoto vitaminu vyvolává zánětlivé procesy a zvyšuje výskyt únavových zlomenin. Při jeho nedostatku totiž nedochází k dostatečnému vstřebávání vápníku, který je pro zdraví našich kostí nezbytný. U sportovců bylo také prokázáno, že dostatečný příjem zvyšuje jak rychlost, tak i vertikální výskok.

Optimální příjem se pohybuje v rozmezí 5-15 mikrogramů/den

Vitaminy C a E

Oba působí jako antioxidanty, které chrání tělo před působením volných radikálů, kterých při sportovní aktivitě vzniká deseti- až stonásobně více, než ve stavu klidu.

Kromě antioxidačních vlastností dokáže nárazový vyšší příjem tohoto vitaminu zvýšit naši sílu. Nejlepším zdrojem vitaminu C je čerstvá zelenina a ovoce.

Doporučený příjem je 90 miligramů denně, ale mnoho sportovců má příjem vyšší, který se pohybuje v rozmezí 500-2000 miligramů za den.

Vitamin E se poté nachází v listové zelenině, játrech, či rostlinných olejích. Při nedostatku tohoto vitaminu se zvyšuje riziko vzniku rakoviny a onemocnění kardiovaskulárního systému. 

Optimální příjem by mě být 15 miligramů/den. Horní hranice toho, co je pro naše tělo tolerovatelné je však mnohem vyšší, a leží mezi hodnotami 700-1000 miligramů/den

Ani s antioxidanty bychom to však neměli přehánět, jelikož jejich pravidelný vysoký příjem dokáže způsobit více škod, než užitku. Ideálně tedy nekombinujte dlouhodobě doplňky stravy s vitaminem C a vitaminem E.

 

4) Hořčík

Tento minerál je nezbytný pro správné fungování našeho metabolismu. Hořčík je přítomen v potravinách, jako jsou mléčné výrobky, maso, ořechy, banány, celozrnné obiloviny, či listová zelenina. U náročných fyzických aktivit dochází k úbytku horčíku až o 20 % - je vylučován potem i močí, hlavně ve vlhkých a horkých dnech a oblastech tedy dochází k jeho velkým ztrátám.

Jeho dostatečný příjem dokáže u basketbalistů:

  • Zlepšit aerobní vytrvalost a okysličování svalstva
  • Snižovat výskyt křečí
  • Pomoci našemu trávení
  • Celkově nás uklidnit a pomoci naší psychice - je tedy vhodné jej užívat po výkonu ve večerních hodinách, kdy nám pomůže lépe usnout

Nedostatek tohoto minerálu vyvolává celkovou slabost a podrážděnost.

Doporučený denní příjem se pohybuje okolo 300-400 mg/den. U sportovců by tento příjem měl být mírně vyšší (400-600 mg/den) vzhledem k výše zmíněné vyšší fyzické aktivitě a zvýšeným ztrátám potu a moči.

 

5) Kofein

Stimulační účinky kofeinu jsou dobře známy, může nás tedy "nakopnout" před tréninkem po náročném pracovním či školním dni. Kromě toho důležitou vlastností pro basketbalisty je, že dokáže zlepšovat čtení hry a orientaci v prostoru - například pro rozehrávače je tedy jeho dopad veliký. U osob, které nejsou zvyklé na pravidelné pití kávy poté dokáže zlepšovat jejich vytrvalost. Je zároveň třeba myslet na to, že kofein odvodňuje, neměl by tedy být přijímán ve velkých dávkách a vždy bychom měli zajistit dostatečný příjem tekutin.

Optimální denní příjem této látky se pohybuje mezi 3-9 miligramy na kilogram tělesné hmotnosti. Zlatým středem by tedy byl příjem okolo 200-300 miligramů u žen. U mužů poté 300-500 miligramů vyústí v požadovaný efekt.

Závěr:

Tento seznam byl čistě subjektivní, a jsou i doplňky, které se na něj nevešly, jako například - omega-3 mastné kyseliny, arginin, HMB, či kreatin. O nich se budete moci dočíst v některém z následujících článků.

Doufám, že vám tento krátký seznam pomohl zlepšit vaši orientaci v doplňcích stravy. Jako vždy si ale na závěr neodpustím důležitou větu - strava je základ!

Pokud potřebujete s doplňky stravy poradit, obraťte se na mne pomocí suplementačního plánuPředchozí článek Následující článek